Léčebně ozdravný pobyt pro děti 2024

Mořská hvězda BULHARSKO

Černé moře lékem? Zbavuje chronických onemocnění, tvrdí vedoucí ozdravného pobytu ve Škorpilovci

Slané moře, solí obohacený vzduch, strava plná kvalitní zeleniny, ovoce a dalších dobrot z bulharské kuchyně. A především pohyb a kamarádi. To jsou hlavní složky ozdravného pobytu, který už několik let pořádá na bulharském pobřeží u městečka Škorpilovci zdravotnické zařízení.

Letos přijelo dětí s kožními problémy a astmatem na ozdravný pobyt k moři méně než v minulých letech. Zdravotní pojišťovny už na něj totiž nepřispěly. Tento týden je ve Škorpilovcích poslední turnus 90 dětí z různých koutů Česka.

„Včera jsme tady měli talent mořské hvězdy třetího turnusu, kdy děti soutěžily v různých disciplínách a kategoriích. Zpívalo se, tancovalo, hrálo se na ukulele, na elektronickou kytaru a byli vyhodnoceni ti nejlepší,“ popsala Lenka Hajtmanová, jednatelka, hlavní vedoucí, delegátka a částečně zdravotní sestra na ozdravném pobytě ve Škorpilovci.

„Děti trpí astmatem, mají chronické problémy, kožní nemoci, ale může to být i pohybový aparát. Jsme rádi, že je tady vysoká salinita moře, tedy Černého moře, takže děti se celý den koupou, a opravdu účinek tady je, protože když přijedou po 17 dnech domů, tak máme ohlasy od rodičů, že opravdu celý rok jsou zdravé. Chodí do školy, není vůbec žádný problém,“ odpověděla Hajtmanová na otázku týkající se chronických nemocí, kterými trpí děti na ozdravném pobytu.

Řešením těchto nemocí by podle doktora Petra Mikoláška mohlo být Černé moře, které je blahodárné pro zdraví. Zásadní má být bezprostřední styk s léčivým mikroaerosolem, který se uvolňuje z moře. Podle něj léčí jak astmata, tak alergie, ekzémy nebo atopie, se kterými se právě mnoho z dětí, které strávily léto ve Škorpilovci, potýkalo.

Náplň ozdravného pobytu
Vedoucí a hlavní sportovní animátor Pavel Hajtman namítá, že jediné, co by turnus mohlo za daných podmínek překvapit, je nečekané počasí.

Dotované doučovací kempy: jde o posílení sociálních vazeb, covid zasáhl všechny děti, říká organizátorka

„Máme náhradní program. Takže máme na každý den přesně nastavenou animátorskou i sportovní činnost, aby děti byly zaneprázdněny tak, aby si pobyt užily se vším všudy,“ vysvětlil Hajtman.

Děti mohou volný čas zaplnit například hraním míčových her nebo trávením času u moře.

Rodiče mají z ozdravného pobytu svých dětí díky Pavlu Hajtmanovi pravidelné obrazové zprávy v uzavřené skupině na facebooku zdravotnického zařízení. Přímo na hřišti se pro ně děti rozestavěly do velkého srdce a do kamery dronů jim zamávaly.

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/cestovani/bulharsko-skorpilovci-ozdravny-pobyt-chronicke-nemoci_2108071848_pat?fbclid=IwAR3eG39nknUmdsBD7YnLe34XzZm-gMdZVqDga8MuVvlaTCceTuSL2ekzl4g

  • KOVOTOUR PLUS s.r.o.
  • Kovotour Plus - Nejlepší cestovní kancelář